Staff Directory

Selected staff at the National Museum of American History are listed in alphabetical order by last name below.

Supervisory Exhibits Specialist, Exhibit Production
Project and Curatorial Assistant, Division of Medicine and Science
Associate Director for Audience Engagement, Office of Audience Engagement

Robert Battley

Information Technology Specialist, Technology Services Center

Melanie Blanchard

Collections Management Specialist, Collections Management Services
Education Specialist, New Media, Programs and Audience Development

Grace Boone

Procurement Assistant, Financial Office

Nigel Briggs

Visual Information Specialist, Design
Chief of Design, Design

Isabella Bruno

Visual Information Specialist, Design

Bennie Brunton Jr

Supervisory Program Specialist, Financial Office

Kathryn Campbell

Assistant Director, Curatorial Affairs, Office of Curatorial Affairs

Leslie Casaya

Procurement Assistant, Financial Office
Exhibits Specialist, Exhibit Production
Senior Program Manager, Education and Impact

Wendy Coleman

Senior Procurement Officer, Financial Office
Associate Director, Building Renovation and Exhibition Services, Office of Building Renovation and Exhibition Services
Manager, Digital Asset Management Program, Digital Program Office

Kristie DaFoe

Colleen Davis

Collections Information System Manager, Digital Program Office
Museum Technician, Deinstallation Team, Offsite Programs and Projects

Laura Duff

Film and Media Manager, Office of Communications and Marketing
Associate Director, Curatorial Affairs, Office of Curatorial Affairs

Mark Edney

Director of Facilities Operations, Office of Management and Museum Services
Deputy Director, External Affairs, Office of External Affairs
Curator of the National Numismatic Collection , Division of Work and Industry
Visitor Experience Assistant, Experience Design
Visual Information Specialist, Design
Senior Archivist, Archives Center
CIS Sr. Data Specialist, Digital Program Office
Theater Specialist/Actor, Experience Design

Tanya Garner

Assistant Project Manager, Project Management and Editorial Services

Robert C. Gaskill Jr.

Information Technology Specialist, Technology Services Center
Head of Collections Management, Museum Registrar, Collections Management Services
Education Specialist, Education and Impact
Program Manager, Experience Design
Manager, Outgoing Loan Program, Collections Management Services
Digital Experience Assistant, Education and Impact

Joycinna Graves

Procurement Assistant, Financial Office
Curator of Political History, Division of Political History
Curator of Photography, Archives Center
Acting Deputy Chair and Associate Curator, Division of Political History
Program Manager, Experience Design

Heidi Helgerson

Visual Information Specialist, Design
Chief, Offsite Programs and Projects, Offsite Programs and Projects

Tom Hollister

Safety and Occupational Health Specialist, Office of Management and Museum Services

Ushonda Holmes

Procurement Assistant, Financial Office

Molly Horrocks

Assistant Director, Collections and Archives, Archives Center, Department of Collections and Archives

Viena Howe

Sr. Manager, Development Communications and Donor Relations, Office of External Affairs

Abbey Hunter

Walter Hursey

Archives Specialist, Archives Center

Jonell Jackson

Financial Management Technician, Financial Office

Mike Johnson

Assistant Director of Corporate and Foundation Relations, Office of External Affairs
Exhibits Specialist, Exhibit Production

Barbara C. Jordan

Information Technology Specialist, Technology Services Center

Irene Kariampuzha

Associate Director, Management and Museum Services, Office of Management and Museum Services

Abigail Karow

Human Resources Assistant, Personnel Office

Anna Karvellas

Program Manager, Office of External Affairs

Jaya Kaveeshwar

Senior Advisor, Office of the Director
Associate Curator, Archives Center

Leo Kerr

Lighting Designer, Exhibit Support
Executive Producer, Jazz Masterworks Orchestra and Supervisory Producer, American Music History Initiatives, Programs and Audience Development

Christine Klepper

Jocelyn Knauf

Docent Program Manager, Experience Design
Chief, Project Management and Editorial Services, Project Management and Editorial Services
A. James Clark Director of Education & Outreach, Office of Audience Engagement, Education and Impact
Museum Technician (Digital Assets), Digital Program Office
Electronics Technician, Exhibit Support

Sarah Loux

Special Events Coordinator, Office of Special Events

Renee Love

Administrative Programs, Office of Management and Museum Services

Lawrence (Rick) B. Luhrs

Chief Technology Officer, Technology Services Center
Program Director, Digital Experience, Education and Impact
Human Resources Manager, Personnel Office

Caitlin Magill

Aaron Maier

Exhibits Specialist, Exhibit Production

Cassie Mancer

Assistant Project Manager, Project Management and Editorial Services
Lilly Endowment Curator of American Religious History, Division of Home and Community Life
Visual Information Specialist, Exhibit Production
Digital Experience Developer, Education and Impact
Exhibits Specialist, Exhibit Support
Program Manager, Experience Design

Priya Menzies

Special Assistant to the Director, Office of the Director
Director, Special Initiatives and Director, Program in Latino History and Culture, Education and Impact, Program in Latino History and Culture

Mary Miller

Exhibits Maintenance, Exhibit Support
David M. Rubenstein Curator of Philanthropy, Division of Home and Community Life

Geoffrey Moore

Exhibits Technology Specialist, Exhibit Support

Jonathan Morris

Supervisory Exhibits Specialist (acting), Exhibit Production
Electronics Technician, Exhibit Support

Kim Nguyen

Manager of Annual Giving, Office of External Affairs
Associate Curator, Archives Center
Education Specialist, School and After-school Programs, Experience Design
Senior Textile Conservator, Preservation Services
Customer Service Representative, Archives Center
Education Specialist, Education and Impact
Affiliations Program Manager, Department of Affiliations

Lola Ramirez

Project Assistant, Division of Work and Industry
Senior Objects Conservator, Preservation Services
Museum Specialist/Collections Manager, Exhibitions and Collections Management Office
Director, Programs and Audience Development, Programs and Audience Development

Stephanie Ruse

Registration Specialist, Collections Management Services
Assistant Registrar for Shipping and Receiving, Collections Management Services

Maria Sanchez

Media Producer, Education and Impact

Rebecca Seel

Communications & Marketing Assistant, Office of Communications and Marketing

Arthur Self

Procurement Assistant, Financial Office
Manager, Youth and Teacher Programs, Education and Impact
Manager of Museum Advisory Board and Committees, Office of External Affairs
Experience Design Assistant, Experience Design

Laura Simo

Kathy Sklar

Manager, Business Program, Office of Management and Museum Services

James Smailes

Ship Plans Manager, Division of Work and Industry
Interpretive Specialist, Education and Impact
Senior Paper Conservator, Preservation Services

Richard Strauss

Chief of Photographic Services, Photographic Services

Irvin P. Suggs

Exhibits Specialist, Exhibit Support
Exhibit Specialist, Exhibit Support
Interpretive Specialist, Education and Impact

Hugh Talman

Photographer, Photographic Services

Lauren Telchin Katz

Lolita Thomas

Financial and Travel Manager, Financial Office
Chief, Exhibit Support, Exhibit Support

Jennifer Walker

Executive Assistant, Office of External Affairs

Dawn Wallace

Objects Conservator, Preservation Services

Roberta Walsdorf

Finance Director, Financial Office

Rachel Weber

Development Associate, Office of External Affairs
Associate Director, External Affairs, Office of External Affairs
Deputy Chair and Associate Curator, Division of Medicine and Science
Director, Experience and Program Design and Director, Program in African-American History and Culture, Experience Design, African American History Program

John Doug Womer

Information Technology Specialist, Technology Services Center

Rachel Wood

Assistant Director of Individual Giving, Office of External Affairs

Raelene Worthington

Chief, Exhibit Production, Exhibit Production
Deputy Chair and Associate Curator, Division of Armed Forces History