Staff Directory

Selected staff at the National Museum of American History are listed in alphabetical order by last name below.

Supervisory Exhibits Specialist, Exhibit Production
Project and Curatorial Assistant, Division of Medicine and Science

Amelia Avalos

Associate Director for Audience Engagement, Office of Audience Engagement

Robert Battley

Information Technology Specialist, Technology Services Center

Nancy Bercaw

Chair and Curator , Division of Political History

Melanie Blanchard

Collections Management Specialist, Collections Management Services
Education Specialist, New Media, Programs and Audience Development

Grace Boone

Procurement Assistant, Financial Office

Chris Boyer

Administrative Programs, Office of Management and Museum Services

Nigel Briggs

Visual Information Specialist, Design
Chief of Design, Design

Bennie Brunton Jr

Supervisory Program Specialist, Financial Office

Kathryn Campbell

Assistant Director, Curatorial Affairs, Office of Curatorial Affairs
Creative Director, Museum Theater Programs,

Leslie Casaya

Procurement Assistant, Financial Office
Senior Program Manager, Education and Impact

Wendy Colbert

Senior Procurement Officer, Financial Office
Associate Director, Building Renovation and Exhibition Services, Office of Building Renovation and Exhibition Services

Martin Cullen

Collections Accountability Specialist, Collections Management Services
Manager, Digital Asset Program; Acting Manager, Collections Data and Digital Content, Digital Program Office

Kristie DaFoe

Colleen Davis

Collections Information System Manager, Digital Program Office
Museum Technician, Deinstallation Team, Offsite Programs and Projects

Laura Duff

Film and Media Manager, Office of Communications and Marketing
Associate Director, Curatorial Affairs, Office of Curatorial Affairs
Intern and Fellows Program Manager, Personnel Office
Director, Smithsonian Food History Programs, Programs and Audience Development

Kari Fantasia

Deputy Director for External Affairs, Office of External Affairs
Visitor Experience Assistant, Experience Design
Visual Information Specialist, Design
Senior Archivist, Archives Center
Sr. Museum Registration Specialist, Digital Program Office

Karen Garlick

Tanya Garner

Assistant Project Manager, Project Management and Editorial Services

Robert C. Gaskill Jr.

Information Technology Specialist, Technology Services Center

Joshua Gorman

Registrar and Collections Management Supervisor, Collections Management Services
Education Specialist, Education and Impact

Emma Grahn

Object Project Lead Facilitator, Experience Design
Manager, Outgoing Loan Program, Collections Management Services

Jordan Grant

Digital Experience Assistant, Education and Impact

Joycinna Graves

Procurement Assistant, Financial Office
Elizabeth MacMillan Director, National Museum of American History, Office of the Director
Curator of Political History, Division of Political History
Curator of Photography, Archives Center
Program Manager, Experience Design

Heidi Helgerson

Visual Information Specialist, Design
Chief, Offsite Programs and Projects, Offsite Programs and Projects

Andrew Heymann

Director of Facility Operations, Office of Management and Museum Services
Manager, Digital Learning, Education and Impact

Tom Hollister

Safety and Occupational Health Specialist, Office of Management and Museum Services

Ushonda Holmes

Procurement Assistant, Financial Office

Molly Horrocks

Assistant Director, Collections and Archives, Archives Center, Department of Collections and Archives

Viena Howe

Sr. Manager, Development Communications and Donor Relations, Office of External Affairs

Abbey Hunter

Walter Hursey

Archives Specialist, Archives Center

Jonell Jackson

Financial Management Technician, Financial Office

Mike Johnson

Assistant Director of Corporate and Foundation Relations, Office of External Affairs

Eugene Jones

Exhibits Specialist, Exhibit Production

Barbara C. Jordan

Information Technology Specialist, Technology Services Center

Abigail Karow

Human Resources Assistant, Personnel Office

Anna Karvellas

Program Manager, Office of External Affairs

Jaya Kaveeshwar

Senior Advisor, Office of the Director
Associate Curator, Archives Center

Leo Kerr

Lighting Designer, Exhibit Support
Executive Producer, Jazz Masterworks Orchestra and Supervisory Producer, American Music History Initiatives, Programs and Audience Development

Christine Klepper

Beth Kline

Finance Director and Acting Associate Director, Management and Museum Services, Office of Management and Museum Services, Financial Office
Chief, Project Management and Editorial Services, Project Management and Editorial Services
A. James Clark Director of Education & Outreach, Office of Audience Engagement, Education and Impact
Museum Technician (Digital Assets), Digital Program Office
Electronics Technician, Exhibit Support

Sarah Loux

Special Events Coordinator, Office of Special Events

Renee Love

Administrative Programs, Office of Management and Museum Services

Lawrence (Rick) B. Luhrs

Chief Technology Officer, Technology Services Center
Program Director, Digital Experience, Education and Impact
Human Resources Manager, Personnel Office

Caitlin Magill

Aaron Maier

Exhibits Specialist, Exhibit Production

Cassie Mancer

Assistant Project Manager, Project Management and Editorial Services
Lilly Endowment Curator of American Religious History, Division of Home and Community Life
Visual Information Specialist, Exhibit Production
Digital Experience Developer, Education and Impact
Exhibits Specialist, Exhibit Support
Food and Agriculture Programs Manager, Experience Design
Program Coordinator, Experience Design

Priya Menzies

Special Assistant to the Director, Office of the Director
Director, Special Initiatives and Director, Program in Latino History and Culture, Education and Impact, Program in Latino History and Culture

Mary Miller

Exhibits Maintenance, Exhibit Support
David M. Rubenstein Curator of Philanthropy, Division of Home and Community Life

Geoffrey Moore

Exhibits Technology Specialist, Exhibit Support
Electronics Technician, Exhibit Support

Jonathan Morris

Supervisory Exhibits Specialist (acting), Exhibit Production

Kim Nguyen

Manager of Annual Giving, Office of External Affairs

Patri O'Gan

Associate Curator, Archives Center
Education Specialist, School and After-school Programs, Experience Design
Senior Textile Conservator, Preservation Services
Customer Service Representative, Archives Center
Education Specialist, Education and Impact
Affiliations Program Manager, Department of Affiliations
Senior Objects Conservator, Preservation Services
Museum Specialist/Collections Manager, Exhibitions and Collections Management Office
Visitor Experience Manager, Experience Design

Stephanie Ruse

Registration Specialist, Collections Management Services
Assistant Registrar for Shipping and Receiving, Collections Management Services

Rebecca Seel

Communications & Marketing/New Media Assistant, Office of Communications and Marketing, Programs and Audience Development

Arthur Self

Procurement Assistant, Financial Office
Manager, Youth and Teacher Programs, Education and Impact
Manager of Museum Advisory Board and Committees, Office of External Affairs
Experience Design Assistant, Experience Design

Laura Simo

Kathy Sklar

Manager, Business Program, Office of Management and Museum Services

James Smailes

Ship Plans Manager, Division of Work and Industry
Interpretive Specialist, Education and Impact
Senior Paper Conservator, Preservation Services

Richard Strauss

Chief of Photographic Services, Photographic Services

Irvin P. Suggs

Exhibits Specialist, Exhibit Support
Exhibit Specialist, Exhibit Support
Interpretive Specialist, Education and Impact

Hugh Talman

Photographer, Photographic Services
Daily Programs Facilitator,

Lauren Telchin Katz

Lolita Thomas

Financial and Travel Manager, Financial Office
Chief, Exhibit Support, Exhibit Support

Jennifer Walker

Executive Assistant, Office of External Affairs

Dawn Wallace

Objects Conservator, Preservation Services

Rachel Weber

Development Associate, Office of External Affairs
Associate Director, External Affairs, Office of External Affairs
Deputy Chair and Associate Curator, Division of Medicine and Science
Director, Experience and Program Design and Director, Program in African-American History and Culture, Experience Design, African American History Program

John Doug Womer

Information Technology Specialist, Technology Services Center

Rachel Wood

Assistant Director of Individual Giving, Office of External Affairs

Laura Wood

Advancement Assistant, Office of External Affairs

Raelene Worthington

Chief, Exhibit Production, Exhibit Production
Deputy Chair and Associate Curator, Division of Armed Forces History

Cathy Zaret

Conservator, Preservation Services