As a public health precaution due to COVID-19, all Smithsonian museums and the National Zoo are temporarily closed. We are not announcing a reopening date at this time and will provide updates on our website and social media.

Staff Directory

Selected staff at the National Museum of American History are listed in alphabetical order by last name below.

Museum Specialist/Collections Manager, Exhibitions and Collections Management Office
Supervisory Exhibits Specialist, Exhibit Production
Project and Curatorial Assistant, Division of Medicine and Science
Collections Specialist, National Numismatic Collection, Division of Work and Industry

Robert Battley

Information Technology Specialist, Technology Services Center

Felicia Bell

Senior Advisor, Office of the Director
Head, Digital Program Office, Digital Programs Office

Melanie Blanchard

Collections Management Specialist, Collections Management Services

Grace Boone

Procurement Assistant, Finance Office
Curator of the printing and graphic arts collections, Division of Work and Industry

Amanda Bowen

Nigel Briggs

Visual Information Specialist, Design

Isabella Bruno

Visual Information Specialist, Design

Bennie Brunton Jr

Supervisory Program Specialist, Finance Office
Assistant Director, Curatorial Affairs, Office of Curatorial Affairs

Leslie Casaya

Procurement Assistant, Finance Office
Exhibits Specialist, Exhibit Production

Eden Cho

Education Specialist, Education and Impact
Senior Program Manager, Education and Impact
Acquisitions Support Specialist, National Numismatic Collection, Division of Work and Industry
Associate Director, Building Renovation and Exhibition Services, Office of Building Renovation and Exhibition Services
Digital Asset and Data Manager, Digital Programs Office
Collections Information Manager, Digital Programs Office
Museum Technician, Deinstallation Team, Offsite Programs and Projects

Laura Duff

Film and Media Manager, Office of Communications and Marketing

Mark Edney

Director of Facilities Operations, Office of Management and Museum Services

Judith Evans

Deputy Director for External Affairs, Office of External Affairs

Stephanie Ruse Fares

Collections Information Specialist, Digital Programs Office
Curator of the National Numismatic Collection , Division of Work and Industry
Intern & Fellows Program Manager, Interns and Fellows Office
Associate Director for Curatorial Affairs, Office of Curatorial Affairs
Lead Visitor Experience Assistant, Experience Design
Visual Information Specialist, Design
Senior Archivist, Archives Center

Tanya Garner

Assistant Project Manager, Project Management and Editorial Services
Theater Specialist/Actor, Experience Design

Robert C. Gaskill Jr.

Information Technology Specialist, Technology Services Center

Leigh Gialanella

Digital Archivist, Digital Programs Office
Museum Specialist, Numismatics, Division of Work and Industry

Shira Goldstein

Head of Collections Management, Museum Registrar, Collections Management Services
Program Manager, Experience Design
Manager, Outgoing Loan Program, Collections Management Services
Digital Experience Specialist, Education and Impact

Joycinna Graves

Procurement Assistant, Finance Office
Curator of Photography, Archives Center

Bart Hacker

Elizabeth MacMillan Director, Office of the Director
Museum Specialist (Graphics Manager), Division of Political and Military History

Austin Heath

Special Events Coordinator, Office of Special Events
Program Manager, Experience Design

Heidi Helgerson

Visual Information Specialist, Design
Chief, Offsite Programs and Projects, Offsite Programs and Projects
Lead Visitor Services Assistant, Experience Design

Ushonda Holmes

Procurement Assistant, Finance Office
Assistant Director, Collections and Archives; Chair, Archives Center, Office of Curatorial Affairs, Archives Center

Viena Howe

Sr. Manager, Development Communications and Donor Relations, Office of External Affairs

Joe Hursey

Archivist, Archives Center
Team Leader, Entertainment and Sports and Curator, Division of Cultural and Community Life

Mike Johnson

Assistant Director of Corporate and Foundation Relations, Office of External Affairs

Stephanie Johnson

Major Gifts Officer, Office of External Affairs

Jay Johnston

Collections Accountability Specialist, Collections Management Services
Exhibits Specialist, Exhibit Production

Barbara C. Jordan

Information Technology Specialist, Technology Services Center

Irene Kariampuzha

Associate Director, Management and Museum Services, Office of Management and Museum Services

Abigail Karow

Human Resources Assistant, Personnel Office
Philanthropy Initiative Program Manager, Office of External Affairs

Leo Kerr

Lighting Designer, Exhibit Production
Executive Producer, Jazz Masterworks Orchestra and Supervisory Producer, American Music History Initiatives, Programs and Audience Development

Christine Klepper

Jocelyn Knauf

Docent Program Manager, Experience Design
Chief, Project Management and Editorial Services, Project Management and Editorial Services
Acting Associate Director for Audience Engagement and A. James Clark Director of Education & Outreach, Office of Audience Engagement, Education and Impact
Digital Assets Specialist, Digital Programs Office
Electronics Technician, Exhibit Production

Thanh Lieu

Project Assistant, Division of Work and Industry

Sarah Loux

Senior Special Events Coordinator, Office of Special Events
Acting Deputy Director for Audience Engagement and Deputy Director, Experience Design, Office of Audience Engagement, Experience Design

Lawrence (Rick) B. Luhrs

Chief Technology Officer, Technology Services Center

Elise Luthi

Program Director, Digital Experience, Education and Impact
Human Resources Manager, Personnel Office
Museum Technician (Acquisitions), Collections Management Services

Cassie Mancer

Assistant Project Manager, Project Management and Editorial Services
Lilly Endowment Curator of American Religious History, Division of Cultural and Community Life

Dana Sherman Marine

Manager, Museum Advisory Board & Committees, Office of External Affairs
Visual Information Specialist, Exhibit Production
Digital Experience Developer, Education and Impact
Exhibits Specialist, Exhibit Production
Program Manager, Experience Design

Priya Menzies

Special Assistant, Office of the Director
Director, Special Initiatives and Director, Program in Latino History and Culture, Education and Impact, Program in Latino History and Culture

Mary Miller

Supervisory Exhibits Maintenance and Lighting, Exhibit Production
David M. Rubenstein Curator of Philanthropy, Division of Work and Industry

Geoffrey Moore

Exhibits Technology Specialist, Exhibit Production
Supervisory Exhibit Technician, Exhibit Production

Jonathan Morris

Supervisory Exhibits Specialist, Exhibit Production
Program Director for Exhibition Development, Education and Impact

Kim Nguyen

Manager of Annual Giving, Office of External Affairs
Conservator of Exhibitions & Loans, Preservation Services
Collections Manager, Photo History and Graphic Arts, Division of Work and Industry
Education Specialist, School and After-school Programs, Experience Design
Senior Costume Conservator, Preservation Services
Rights and Reproductions Coordinator, Archives Center
Education Specialist, Education and Impact

Kendra Ramdat

Budget Analyst, Finance Office

Amira Rasayon

Exhibits Specialist, Exhibit Production
Supervisory Financial Management Specialist, Finance Office
Museum Specialist/Collections Manager, Exhibitions and Collections Management Office
Director, Programs and Audience Development, Programs and Audience Development
Assistant Registrar for Shipping and Receiving, Collections Management Services

Lauren Safranek

Merrill Family Secretarial Scholar, Division of Work and Industry

Maria Sanchez

Media Producer, Education and Impact
Filming and Communications Assistant, Office of Communications and Marketing
Manager, Youth and Teacher Programs, Education and Impact
Experience Design Assistant, Experience Design

James Smailes

Ship Plans Manager, Division of Work and Industry
Senior Creative Developer, Education and Impact

Emmaline Smith

Development Assistant, Office of External Affairs

Jarrett Smith

Senior Paper Conservator, Preservation Services

Noah Stewart

Digitization Assistant, Digital Programs Office

Richard Strauss

Chief of Photographic Services, Photographic Services

Irvin P. Suggs

Exhibits Specialist, Exhibit Production
Exhibit Specialist, Exhibit Production
Interpretive Specialist, Education and Impact

Laura Tancredi

Museum Specialist, Collections Management Services

Lolita K Thomas

Financial and Travel Manager, Finance Office
Curator of Asian Pacific American History, Division of Work and Industry
Chief, Exhibit Production, Exhibit Production

Jennifer Walker

Executive Assistant, Office of External Affairs

Dawn Wallace

Objects Conservator, Preservation Services

Roberta Walsdorf

Finance Director, Finance Office
Associate Director for External Affairs, Office of External Affairs
Collections Specialist, Work & Industry and Numismatics, Division of Work and Industry

Tsione Wolde-Michael

John Doug Womer

Information Technology Specialist, Technology Services Center
Senior Collections Manager, Work and Industry, Division of Work and Industry